فرهنگ ِ بی فرهنگان، یا اصل بی فرهنگی

فرهنگ ِ بی فرهنگان، یا اصل بی فرهنگی

دکتر بهین ، بزرگترین جامعه شناس و روانشناس آسیا و خاور میانه معتقد است فرهنگ هر جامعه مختص به خود آن جامعه است و نمیتوان آن را به دیگر جوامع تزریق کرد . ایشان در مورد چیستی ِ فرهنگ میفرمایند : فرهنگ رفتار و آداب رفتاریی است ، که تکیه بر نژاد و مکان و زمان زندگی مردم دارنده آن دارد . ایشان در مورد آنچه ما به عنوان فرهنگ های وام گرفته شده از دیگر ملل را در یک جامعه میبینیم یا به علت نزدیکی نژادی و شرایط زندگی ان دو ملت است یا آن فرهنگ چیزی نیست جز حقایق و رفتار صحیح اجتماعی .

 

ما ایرانیان ملتی هستیم که در ادعای فرهنگ 2500 ساله داریم ، مدارک مستندی نیز در این باره قابل ارائه میباشد که حتی توسط دشمنان ایران در در تاریخ ثبت شده .

ایرانیان در طول تاریخ سعی بر نگاهداشتن فرهنگ ها و سنن گذشته خود بودند و تا حد زیادی هم موفق شدند ، ولی نتوانستند نژاد خود را نیز ثابت نگهدارند ! در اینجا تناقض فرهنگ و نژاد پیش آمده ! در طول تاریخ سرزمین ایران جنگ های بسیاری را به خود دیده(حتی اگر عرق ملی را که در تمام ملل وجود دارد ، در نظر نگیریم ) و از آنجایی که ایرانی بودن و یا حتی در کنار ایرانی ها بودن در گذشته ی نچندان دور افتخار هر کسی بود ، با جابجا شدن مرزها مردم سرزمین هایی که به دشمن واگزار شده به داخل مرزهای کشور خود میشند و پس از چندین سال زندگی در سرزمین های جدید به طور کامل درون مردم جای میگرفتند . حتی شاهد خواهیم بود که شهرهایی برای افراد خاجی بوجود آمده اند (مانند اومیه که البته این شهر برای اسیران رومی که چندین هزار نفر بودند ساخته شده بود نه مردمی که عرق ملی داشتند ) که این مردم نیز پس از گزشت چند صد سال به علت هم مملکتی بودن کمکم بین دیگر شهر ها راه پیدا کردند و بین مردم حل شدند !

 

امروزه به هر مشکلی بر میخوریم از زبان مسئولین میشنویم که چاره ی کار فرهنگ سازیست ! فقط نمیدانم فرهنگ این مردم در کجاست ؟ کجا نباید فرهنگ سازی کرد ؟ در کدام قسمت از زندگی ِ اجتماعی ایرانیان نیاز به فرهنگ سازی نیست ؟ در چه جنبه ای از زندگی مردم ایران میتوان آنها را به حال خود رها کرد ؟

 

تعارف در هزار سال پیش یک فرهنگ خوب بوده ولی امروزه گزینه ای برای سرپوش گذاشتن قانون شکنی و دروغ گویی است ، احترام به بزرگتر ها افسانه ایست ، نجابت ایرانیان به لبه ی پرتگاهی تبدیل شده ، حجابی که ایرانیان به مسلمانان ارائه داده اند برای حفظ خود به فشار نیروی پلیس نیازمند شده !

شاعر میگه رحم بر گرگ تیز دندان ستمکاریست بر گوسفندان ، خوب ، البته این شاعر ها همیشه شعر بیربط هم می گفتند !

/ 0 نظر / 27 بازدید