حرکت - زمان - مکان (انتفال فرا سرعتی) - نگارش اول

فکر کنید سرعت ما در همین هنگام قدر است؟ خیر ! خیلی بیشتر! حتی اگر جواب شما خیلی زیاد باشد، باز هم سرعت را کم ذکر کرده اید! شما بر روی کره زمین ثابت ایستاده اید و یا با سرعت بسیار ناچیز در حال حرکت هستید. ولی کره ی زمین خود با سرعت بسیار زیادی در منظومه ی شمسی در حال حرکت است! منظومه شمسی با سرعت بسیاری در کهکشان راه شیری . راه شیری در جهان و جهان در (الله اعلم و لا غیر)...
می بینید که سرعت شما نسبت به مرکز جهان هم بسیار زیاد است! (تا همینجا برای ما کافی است، دیگر نقطه ای خارج از جهان را مورد بحث قرار نمیدهیم.)

یک درس خوب از این نکات می توان گرفت. اگر نمیتوانیم سرعت خودمان را بالا ببریم می توانیم سرعت محیط را بالا ببریم!
اگر ما در محیطی باشیم که آن محیط با سرعت ثابتی در حال حرکت باشد، سرعت حرکت ما با سرعت حرکت محیطمان جمع میشود، همین طور اگر آن محیط در محیط دیگری باشد!
حال پیدا کنید پرتقال فروش را که شب نشینی کنار آتش چکار به این داستان دارد!
 اینجاست که بحث محیط هایی که در بالا مورد بحث قرار گرفت اهمیت میابد. ماهیت شعله آتش !!

شعله آتش ماهیتی بسیار متعجب کننده دارد، تا حدی که بسیاری آن را فرا زمینی و فرا خاکی میدانند! ولی شعله آتش نیز زمینی و به اصطلاح از خاک برآمده است!
ماهیت شعله آتش به ما امکان ایجاد محیطی با سرعت بسیار بالا (قابل مقایسه با سرعت نور!) می دهد. آتش نیز همانند دیگر عناصر طبیعت هم میتواند موجودی رمیده و افسار گسیخته باشد و هم میتواند رام شود و در اختیار ما قرار گیرد.
شعله ی آتش این ماهیت حقیقتا ارزشمند چنان اعجاب انگیز است که حقیقتا لایق پرستاری (پرستیدن) است. خوشا اجداد ما که شعله آتش را به نشانه نعمت و نشان بزرگ خداوند جاری و زنده نگه می داشتند!

بی شک امکانات تکنولوژیکی امروزه پاسخگوی چنین کاربردی از شعله ی آتش را ندارد. ولی اگر لینک مناسبی به وزارت دفاع آمریکا داشتیم (اون هم در چنین شرایط سیاسی!!!!) شاید فرجی می شد و امکان وارد شدن به فاز مطالعه ی این ابر حمال ایجاد می شد!


بخش اول (!)
در فیزیک کلاسیک سرعت از چند رکن اصلی تشکیل شده.
یک جابجایی: در باب جابجایی باید گفته بشه که چیزی به نام جابجایی مطلق یا حتی سرعت مطلق وجود نداره، ما جابجایی و سرعت رو در تناسب با یک نقطه خاص مورد مطالعه قرار میدیم، در صورتی که هیچ نقطه ای اثبات شده ای وجود نداره که  نقطه ای ثابت باشه تا بتونیم نسبت به اون نقطه جابجایی یا سرعت رو مورد تحقیق قرار بدیم!
دو زمان: بعدی(dimention) از ماده است (شاین ذکر است که تنها این دنیا جسمانی ست!) رکن اصلی و ثابت تمام این دنیا متناسب اب جابجایی و سرعت!!


مقدمه  متاخر:
جمعه ی گذشته جناب دکتر بهین به ویلای یکی از دوستانشون (در دامنه ی کوه درفک - استان گیلان) دعوت شده بودند. بعد از شام، به شب نشینی کنار آتش مشغول شده بودند که باعث شده ...

/ 5 نظر / 33 بازدید
کوین

همیشه در پس نوشته ها افکاری پرسه می زنندکه بودن انسان را فریاد می زنند اما خود بودن همیشه آن چیزی نیست که انسان در پی آن است . ولی خود بودن حقیقتی است که هیچگاه نمی توان از آن فرار کرد وبلاگت خوبه ....

صيدقزل آلا در مدرسه

[تعجب]چي ميگييييييييييييييييييي؟!؟!؟!؟!

افسانه

سلام دوست عزیز به وبلاگ منم بیا خوشحال میشم منتظرتم[گل]

ناشناس

اینا دیگه چیه ؟درکش خیلی سخته ![تعجب]