چانه زنی (Negotiating)


چانه زنان حرفه ای چه می کنند؟
الف) آنها طبق نقشه پیش میروند. چانه زن های حرفه ای به ندرت فی البداهه سخن می رانند. زمانی را صرف آنالیز موقعیت می کنند، تفکر و تصمیم گیری از روی استراتژی شاید مهم ترین عنصر یک چانه زنی خوب باشد. این موضوع در زمانی که برای یک قرار  داد کاری یا تصمیم گیری خانوادگی صحبت می کنید می تواند کاملا صحت داشته باشد.

ب) آنها به محدوده ی وسیعی از خروجی ها وگزینه ها فکر می کنند به جای آنکه مصرانه بر یک نتیجه پا فشاری کنند. چانه زنانی که بیشتر موفق هستند کسانی هستند که ذهن بازی دارند و از قفل کردن روی یک خروجی دوری میکنند. آنها گرایش به در نظر گرفتن ترکیبی از گزینه های ممکن دارند.

پ) آنها به دنبال محیطی آرام هستند تا یک عرصه کشمکش! ایجاد محیطی که در آن شما و دیگر افراد در سازش باشید باعث انتقال حس همکاری همکاری و کم شدن احساس مخالفت می شود.

ت) آنها در مورد مسائل کلیدی با الویت صحیت می کنند با عنایت به اینکه داشتن یک ایده ی واضح در مورد مسائل کلیدی و این نکته که کدام مهمتر است. باید با موضوع های مهم شروع کرد و به سمت مسائل جزئی تر پیش رفت. وقتی که در موضوعات کلان به توافق برسید، مسائل کوچکتر احتمالا بسیار ساده تر حل خواهند شد.

ث) چانه زنان حرفه ای از رفتاری که برای افراد دیگر رنجش آور است دوری می کنند. این موضوع تمام مسائل زیر را شامل می شود: داشتن رفتار متهاجم و مرعوب کننده، استفاده از پوزخند، استفاده ی منفی از زبان بدن یا بلند صحبت کردن. نتنها چانه زن های حرفه ای از این رفتار دوری میکنند، بلکه آنها به سختی می کوشند تا برخوردی همکارانه، موجه، باز و دوستانه را به نمایش بگذارند. 

ج) یک چانه زن حرفه ای از شرکت در یک حلقه ی دفاع/ضربه دوری میکند، منظور چنین مباحثه ای:
A به  B حمله میکند
B از خود دفاع میکند و به A حمله می کند
A از خود دفاع میکند و به B حمله می کند
...

پی نوشت:
مطلب فوق بسیار خلاصه آورده شده، زیرا بنده اعتقاد دارم ایرانی هایی که هل خواندن هستند باهوشتر از دیگر ملت جهانند، پس توضیح واضحات برایشان نیازی نیست، لپ مطلب کافیستتا کل مطلب را بگیرند!

پی نوشت نهایی:
چندی پیش متوجه شدم که به هیچ وجه یک چانه زن (Negotiator) خوبی نیستم...
(پس مطلب بالا بوجود آمد)

/ 4 نظر / 27 بازدید
بهرام محمد پور

وبلاگ خوبی داری . اگه مایل به تبادل لینک باشی منو با نام برنامه نویسی دلفی لینک کن . خبر بده تا لینکت کتم

محمد

سلام. مرسی از این که به من سر زدید. در اولین فرصت مطالب خوبی رو که نوشتید می خونم و نظرم رو خواهم نوشت[خداحافظ][گل]

محمد

سهم IQ و EQ در كاميابي و موفقيت افراد به ترتيب 20 و 80 درصد است. ضمنا ريسك يا خطر پذيري از ويژگيهاي EQ است.اميدوارم شما از هر دوش بيشترين استفاده رو ببريد.

محمد

حالا نمي شه ما به كسي حمله نكنيم ، كسي هم به ما حمله نكنه[چشمک]