نسخه دوم دکتر بهین برای ترمیم اعضای از بین رفته انسان

نسخه دوم دکتر بهین برای ترمیم اعضای از بین رفته انسان


در نسخه اولی که دکتر بهین در رابطه با نحوه ترمیم اعضای از دست رفته انسان مانند دست یا پا یا قلب و کلیه و یا هر عضو دیگری که طی یک حادثه یا بیماری آسیب دیده بود، ارائه کرده بود، به ترمیم عضو بر روی بدن موجود زنده (انسان یا حیوان) تمرکز شده بود.

ولی در مباحثه ای که بین دکتر بهین و دکتر نوید مرادی ناصر، متخصص پیوند اعضا و عضو ارشد سازمان بین المللی ترمیم بافت های فرسوده ( FBTB Org) انجام شد، به مسیر جدیدی جهت شروع مطالعات برای ساخت عضو مورد نیاز بیمار در بدن ثانویه (بدن موجود دیگر) انجامید.

هر گاه صحبت از پرورش یک عضو مانند قلب در بدن ثانویه می شود، ذهن همه افراد به سوی پروژه های همانند سازی انسان می رود که طبق قوانین بین المللی ممنوع و صد در صد غیر اخلاقی می باشد، ولی استفاده از بدن حیواناتی مانند موش جهت پرورش اعضای یک بافت (مانند بافت غضروفی گوش یا بینی) مورد تایید اکثریت قرار دارد.

در این پروژه تازه تعریف، بدین گونه عمل می شود که با کمک کاشت چند سلول بنیادی، ابتدا در کنار عضو مورد نظر، به عنوان مثال قلب بیمار فرد، یا استخان یا بافت کبد و یا شش ... و یا هر عضو دیگری به مدت کوتاه، پتانسیل تبدیل شدن را به عضوی از آن نوع را در سلول بنیادی بوجود می آورند، ولی قبل از تبدیل کامل، یعنی کمتر از 3درصد تبدیل
، مجدد سلول را از بدن اولیه فرد بیمار جدا کرده و در بدن موجود دیگری که توانایی رشد اعضای از دست رفته خود را دارد، آن را مجبور به ساخت عضو مورد نظرمان می کنند، و پس از ساخته شدن کامل عضو، آن را از بدن مزرعه یا ثانویه خارج نموده و به بدن اصلی پیوند می زنند.

اینجا یک سوال پیش می آید که کدام حیوان؟ فعلا قرار است تحقیقات ابتدایی بر روی بدن مارمولک قول پیکر بومی آمریکای جنوبی به نام "یچیچ منودیمن" شروع بشود، که البته به دلیل خون سرد بودن این حیوانات پیوند سلول های بنیادین انسان بر روی این حیوان سخت ترین کار ممکن این پروژه محسوب می شود.
در فاز دوم، در صورت شکست این پروژ (یعنی کاشت سلول بنیادین انسان بر روی حیوان خون سرد،) قرار است که از موجودات تراریخته بین این مارمولک و اورانگوتان قهوه ای استفاده شود. که ساختن این موجود تراریخته نیز خود داستان دارد...


کلید واژه: پیوند اعضا - رشد بافت از بین رفته - سلول بنیادی - استفاده از حیوانات تراریخته

/ 4 نظر / 153 بازدید
صبا

با سلام دکتر جان استخوان نه استخان غول پیکر نه قول پیکر پروژه نه پروژ با عرض شرمندگی به دستیارتان بگویید در تایپ دقت نماید.

صبا

با سلام جالب می نویسید موفق وپیروز باشید. به امید موفقیتهای بزرگ در حیطه های مختلف علمی.[لبخند]

احسان **

چی میگی ؟ الان جدیه این متن؟؟ :D

یاسر

سلام خوبی؟ چه خبر؟ سال نو مبارک ممنون که سر زدی