فارسی وان (Farsi 1)سریال

متاسفانه برخی از هم میهنانمان به دفاع از این شبکه پرداخته اند در صورتی که حاجی کمیل خود تقریبا این انتقاد را می پذیرد.

حاجی کمیل در پاسخ به سوال زیر چنین پاسخ داد:

-"نگرانی از سریال‌های فارسی وان دربرخی خانواده‌ها یک موضوع جدی وعینی است ؟"

= آنچه که مایه نگرانی برای مردم شریف ایران، رسانه‌ها و دولت است را درک کردیم وقبول داریم اما باید چکار کنیم؟

در هیچ کجای صحبتش این موضوع را که محتوای این سریال ها نگران کننده است را تکذیب نمی کند! و در جای دیگری از صحبتش می گوید:

= اگر واقعا این نگرانی‌ها برحق است که هست!!!

مدیر ارشد این شبکه هیچ جوابی بهتر از تایید نگرانی های مردم ایران از این شبکه را ندارد!

نکته دوم:

حاجی کمیل در این مصاحبه گروه رسانه موبی را مجموعه مسلمان و معتقد به یکسری ارزش‌های اسلامی وانسانی (!!) معرفی کرد،  چندید بار جمله "ما مسلمان هستیم" را تکرار کرد ولی این موضوع را هم محک میزنیم!

- یکی از مضامین رایج در در سریال‌های فارسی وان روابط زن شوهردار با مرد زن دار وبالعکس یا روابط دختران و پسران در شرف ازدواج وبه اصطلاح عقد کرده با مردان و زنان دیگر است!

= قضاوت درباره محتوای سریال‌ها به مخاطبان بستگی دارد واینکه بیننده و مخاطب ما چه کسی است ودر چه سطحی قرار دارد.

باشد این حرف را قبول می کنیم، مخاطب های بالغ چون شما خواننده ی گرامی با دیدن چنین سریال هایی به هیچ وجه دچار کوچکترین تغییری در دیدگاه اجتماعی اش نمی شود و دچار انحطاط نخواهد شد، ولی چه کنیم با این جمله حاجی کمیل:

= در بیشتر از بیست سریال که از فارسی وان پخش شده یا در حال پخش است ما سعی کرده‌ایم که مخاطب ما ازکودک تا کهنسال باشد!!!!

 

کودکان 7 یا 10 یا 13 ساله در چه سطحی هستند؟ آیا شما به عنوان پدر یا مادر فرزندی نوجوان، می توانید ادعا کنید که قضاوت فرزند شما درباره ی سریال های فراسی وان به خوبی قضاوتهای شماست، و به ابتدای (به ظاهر) جذاب توجه نمی کند و نتیجه تلخ نهایی را مورد توجه قرار می دهد؟

 

نکته سوم:

حاجی کمیل در پاسخ به اینکه در یکسال گذشته موج انتقاد از برنامه‌های این شبکه شروع شد ودر این اواخر به اوج رسیده است. چرا از همان آغاز انتقادها برای رفع مشکل تلاش نکردید؟

= سعی کردیم که سکوت اختیار کنیم چون یک مجموعه سیاسی نیستیم اما انتقادها همیشه سیاسی بوده است!!!!

در این پاسخ نشانه هایی است برای طرفداران این شبکه! منظور مصاحبه گر از انتقادات دقیقاً مسائلی بود که در بالا مطرح شد، ولی حاجی کمیل این مسائل را سیاسی می نامد! نتیجه ی ریز بینانه ای که می توان جمله برداشت کرد، این است که جهت دهی های این شبکه را (که خود قبول دارند)  از نظر مدیران این رسانه مسئله ای سیاسی است!

بدون توجه به اینکه چه کسی پست این سیاست است، توجه شما را به این نکته جلب می کنم، هدف این سیاست خانواده های ایرانی است! زیرا حدود 80 درصد از بینندگان این شبکه را ایرانیان تشکیل می دهند.

 

 

نکته چهارم:

و در ادامه صاحبه بار های تاکید می کند این رسانه کاملا مستقل و بدون وابستگی به حذب یا گروهی فعالیت می کند ولی در پاسخ سوال زیر می گوید:

-شما می‌گویید هیچ فعالیت ضد ایرانی انجام نمی‌دهید اما این نگاه در ایران وجود دارد که محتوای برنامه‌های  فارسی وان نوعی تهدید اما با جنسی متفاوت از تهدیدهای رایج سیاسی است.

= ما حاضریم سریال‌هایی که باعث نگرانی مقامات ایران است را حذف کنیم اما زمانی این کار را می‌کنیم که  یک تفاهم وتوافقی صورت بگیرد.

منظور از توافقنامه چیست؟ آیا به نظر شما جنبه ای غیر از مسائل مالی را در نظر دارد؟ ما با رسانه ای روبه رو هستیم که مالک 50 درصد آن شبکه ماهواره ای استار است، و به سادگی حاضر است با تفاهم نامه و توافق نامه برنامه های خود را مطابق میل طرف مقابل تغییر دهد. خیلی بعید به نظر می رسد که تا کنون بدون در نظر گرفتن  شرکای خود دست به تولید برنامه زدن باشد،با این که ادعا می کند:

= نکته مهم دیگر درباره همکاری ما با استار این است که طبق اساسنامه فارسی‌وان، شرکت رسانه‌ای موبی سیاستگذار این شبکه است و استار تنها سرمایه گذار است!

 

نکته پنجم:

رسالت یک شبکه جذب مخاطب می باشد! هر چقدر هم که ادعای اسلام مسلمان بودن کنند به راحتی باز هم خواهند گفت که:

ما توانستیم حداقل هفتاد هشتاد درصد بینندگان شبکه‌های سیاسی را که بیرون از ایران پخش می‌شود به خود جذب کنیم. ... اگر از 28 سریال ما یک یا دو سریال زننده وغیر ارزشی باشد ومغایر فرهنگی ایرانی یا افغانی باشد... ولو پنج تا ولو ده تا ولو کل سریال‌های ما.

هیچ ابایی از اینکه با پخش سریال هایی که به گفته ی خود حاجی کمیل زنند و غیر ارزشی هستند، جذب بیننده گنند را ندارند! البته می توان به آنها حق داد، برای مردمی بیگانه که در کشوری غیر از وطن خودشان است برنامه می سازند...

 

نکته ششم:

حاجی کمیل در بخش های ابتدایی صحبت خود به این نکته اشاره می کند که:

= ما (گروه رسانه موبی صاحب فارسی وان) تا به حال نتوانسته‌ایم در تاجیکستان بیننده آنچنانی جذب کنیم.

=این نکته قابل تامل است که چه تفاوت هایی بین ایران افغانستان و تاجیکستان است؟

افغانستان:
 کشوری جنگ زده است و هنوز که هوزه در حال دست و پنجه نرم کردن با اختلافات القاعده و نیروهای نظامی اجنبی ساکن در خاک کشور است.

 ای این کشور توقع زیادی نمی رود که دارای شبکه های تلویزیونی با ارزش و قدرتمندی باشد، پس ساخته های گروه رسانه ای موبی هرآنچه باشد، در صدر محبوبیت اجتماعی قرار خواهد گرفت.

اما ایران!
دارای صدا و سیمای کاملا انحصاری و غرضمند است که بودجه کلانی که در دست دارد صرف اهدافی به جز ساختن برنامه های ارزشمند و آموزنده برای خانواده ها می شود!

و تاجیکستان:
شرایط اجتماعی تاجیکستان تقریبا مطلوب است، البته از نظر اقتصادی چندان کشور غنی ای نیست ولی بر خلاف ایران دارای اقتصاد بدون هیجان و با کمترین فرکانس فرود و نزول و تغریبا روانی است.

تلویزیون بخش خصوصی و دولتی این کشور نیازهای اصلی جامعه را پوشش می دهد، و استفاده از ماهواره نیز ممنوع نیست.

 

نکته ای که از مقایسه ی سه کشور فوق با تئجه به صحبت های حاجی کمیل بدست می آید، این است که بازار رسانه ای ایران و افغانستان دارای کاستی و خلع شدید است که موبی توانسته است جایی برای خود باز کند و در تاجیکستان به دلیل نبود این کاستی ها موفق نشده است!

/ 0 نظر / 32 بازدید