اوتیسم

این پرسش و پاسخ به صورت یک مصاحبه رسمی نبوده و به تلخیص از ایشان جمع آوری شده والبته مورد تایید دکتر بهین است !

 

رضا بنده : جناب دکتر بهین اگه ممکنه در مورد بیماری اوتیسم برامون بگید .

دکتر بهین : بله ! این بیماری یک اختلال روانی مادرزادی ِ که تشخیص قبل از تولد اون امکان نداره ، به همین علت نمیشه ازش پیشگیری کرد تو کشور هایی مثا امریکا آمار 3 در 150 هم گزارش شده که ( البته کمی مشکوکه ! (با نیش خند !)

رضا بنده : این بیماری (اوتیسم) در چه دسته بندی از بیماری ها جای میگیره !

دکتر بهین : به این بیماری autistic spectrum disorderهم میگن . که کلمه ی autisticبه معنای وهم گرایی و عدم توجه به جهان مادی است و کلمه disorder هم معنای اختلال و آشفتگی داره ! که البته در زمره ی بیماری های PDD (اختلالات فراگیر قابل توسعه ) جای میگیره .

در ابتدا که این بیماری کشف شد ، اون رو غیر قابل درمان میدونستند ولی امروزه با استفاده از تبادل تجربیات بین خانواده های این گونه افراد و بیمارستان ها و کلینیک های درمانی به روش هایی برای درمان این بیماری پیدا شده ، البته نمیشه گفت درمان ، چوی این بیماران درارتباط بر قرار کردن با دیگران مشکل دارن ، و کافیه به این افراد روش انتقال اطلاعات با دنیای بیرون از مغزشون رو یاد بدهید !

همون طور که میدونید هر قسمت از مغز انسان دارای کاربرد خاصی است که البته این کارایی نه به صورت ایستا بلکه بو صورت پویاست ! به این معنا که مغز توانایی تغییر کارایی داره ، مغز انسان در چند سال ابتدایی زندگی به شدت این توانایی رو داره که تغییر کارایی بده ، برای مثال اگه در دوران کودکی قسمتی از مغز که وضیفه ی کنترل بدن ذو داره دچار آسیبی بشه ، احتمال اینکه قسمت های دیگ این کار رو به عهده بگیرن خیلی زیاده ! مقصود من از این تشریح مغز این بود که بگم اگر هم این بیماری بر اثر اسیب مغزی باشه باز هم قابل درمانه !

من خودم افرادی رو میشناسم که در کودکی دچار این بیماری بودن و در دوران بزرگسالی کاملاً عادی زندگی می کردن !

افرادی که دچار این بیماری میشن احتمال داره حتی از من و شما هم باهوش تر باشن ولی حتی تا پنج سالگی هم نتوانند صحبت کنند ! چون علاعم این دنیا رو درک نمیکنن ! وقتی به روی شونه هاشون میزنید تا توجه اونها رو جلب کنید ، درک نمیکنن که این کار شما برای چیست و اون رو یه آزار احساس می کنن ، و تنها از کار شما ناراحت میشن ولی ... ولی چو باز نمیتونن به شما ناراحتی خودشون رو نشون بدن هیچ عکی العملی از خودشون نشون نمیدن !

رضا بنده : پس میرن تو اعصاب آدم !

دکتر بهین : دقیقاً به همین علت هم کمتر پدر مادری پیدا میشن که فرزند اوتیستی خودشون رو کتک نزنن !!

 

 

مقدمه متاخر :

 

هفتم فروردین دکتر بهین با من تماس گرفتند ، اولش یه مقدار ترسیدم چون دکتر به این راحتی ها با کسی تماس نمیگیرن ! ولی خوشبختانه چیز خاصی نشده بود ، وقتی علت تماسشون رو پرسیدم فرمودند که کامپیوتر مطب یه مقدار به هم ریخته بود و وقتی با مهندس حکیمی تماس گرفته بودند کسی جوابشون رو نداده بود . منزل مهندس حکیمی نزدیک منزل ما بود ، چند روزی هم بود که تو مخابرات محل مشکلاتی پیش اومده بود و تلفن ما هم قطع و وصل میشد ، به همین علت با ماشین به در منزلشون رفتم و دیدم حدثم درست بوده و مهندس خونه بودند . با هم به مطب دکتر رفتیم ، وقتی مهندس داشتند کامیوتر رو درست می کردند من کنار شون نشسته بودم که ناگهان توی ایست بیماران دکتر یه اسم آشنا دیدم !!! یکی از دوستان قدیمی یه پسر کوچیک داشت که حالا باید 3 یا 4 ساله می بود .

اسم پسرش افشین بود ، افشین ک. !!! نمیتونست خودش باشه ، من پسرشون رو دیده بودم هیچ مشکلی نداشت . مهندس رو یه جور متقاعد کردم که اطلاعات کلی اون رو به من نشون بده !

وای بر من ! خودش بود ! اسم بیماریش هم اوتیسم بود ! اوتیسم ، تا اون زمان چنین چیزی نشنیده بودم . پیش دکتر رفتم و ازشون در مورد اوتیسم پرسیدم ...

/ 1 نظر / 52 بازدید
صبا

سلام دو تا سوال اشتم لطفا جواب بدين با تشکر ۱)چرا مخچه ساختاری درخت مانند دارد؟ ۲) چرا در تشريح مغز غده ی هيژوفيز به وضوح ديده نميشود؟